Visning 22/4 - 29/4
Visning 22/4 - 29/4
Visning 22/4 - 29/4
Visning 22/4 - 29/4

Kvalitets - och Dekorativ Auktion
VISNINGSTIDER
Silver och smycken visas p.g.a säkerhetsskäl 26-28/4

Tisdag 25/4 - Torsdag 27/4 13:00-16:30
Fredag 28/4 - Lördag 29/4 11:00-15:00

Första avslut 29/4 19:00

Ändrade öppettider
1:a maj STÄNGT

Föregående sida 1 2 3 4 ... 34 35 Nästa sida

382875
NILS MÖLLERBERG brons, gjutarstämplad Stockholms konstgjuteri h 47 cm.
Utropspris
15000-20000
5600

382427
GUNNAR CYRÉN "popglas" sign Orrefors Expo 1966 h 18.5 cm d 13.5 cm.
Utropspris

382070
BANDGRIND Allmoge daterad 1781 h 20 cm, (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
500-1000

382019
UPPLÄGGNINGSSKÅL porslin, stpl Meissen, antik l 35 cm.
Utropspris
1000-2000
475

382485
LOCKBURK Rörstrand Hertha Bengtsson h 17 cm.
Utropspris
500-1000

382475
VAS + SKÅL Kosta Vicke Lindstrand, vasens h 12 cm.
Utropspris
500-1000
450

382041
BÅLSKÅL Ostindisk, antik, nitlagning d 35 cm.
Utropspris
1500-2000

382057
FIGURIN Lisa Larsson l 16 cm (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
500-1000

382026
LOCKSKÅL glas, antik h 16 cm (proveniens Arvikahem).
Utropspris
1000-2000
2200

382078
SKÅL Ostindisk d 25 cm.
Utropspris
1000-2000
375

382880
Utropspris
1000-2000

382086
Utropspris
1000-2000
1050

382443
SKÅL Gustavsbergs studio Berndt Friberg d 6.5 cm.
Utropspris
1000-2000
900

382361
MINIATYRMONTER marmor kristall och mässing, 1800 tal h 10 cm.
Utropspris
500-1000

382063
SKÅL Orrefors Edvin Öhrström 1963 "Ariel" d 18 cm.
Utropspris
3000-5000
2200

382065
FÅGEL konstglas sign Nuutajärvi O Toikka l 42 cm (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
1250

382059
Utropspris
1000-2000
900

382879
Utropspris
1000-2000

382058
FIGURIN Lisa Larsson h 21 cm (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
500-1000

382071
BANDGRIND Allmoge daterad 1812 h 35 cm, limmad (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
500-1000

382426
VAS Gullaskruf Peter Kuchinke 1993, h 18 cm.
Utropspris
500-1000
475

382020
TALLRIKAR 2 st porslin, stpl Meissen, genombruten dekor d 23 cm.
Utropspris
1000-2000

382077
GOLVVAS porslin, Ostindisk h 45 cm.
Utropspris
1000-2000
1550

382358
LOCKURNA Rörstrand, rikt dekorerad h ca 40 cm.
Utropspris
1000-2000
1350

382056
FIGURIN Lisa Larsson h 24 cm (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
1000-2000
900

382488
VAS Gustavsberg "Select" Berndt Friberg h 23 cm.
Utropspris
500-1000

382194
STEKFAT Ostindiskt 1700 tal, l 35 cm.
Utropspris
1000-2000
1050

382634
FIGURIN Bing & Gröndahl, konstnärssignerad Nielsen h 27 cm.
Utropspris
1000-2000

382182
VASER 2 st Meissen h 14 och 17 cm.
Utropspris
500-1000

382195
STEKFAT Ostindiskt, 1700 tal, glasyrskav l 35 cm.
Utropspris
1000-2000
1300

382839
FIGURIN Gustavsberg Lisa Larsson "fiskare i båt" l 18 cm.
Utropspris
3000-5000
4600

382414
SCARF Hermes Paris 85x83 cm.
Utropspris
1000-2000

382400
TEMPELHUNDAR 2 st, Ostindiska stenmaterial h 9 cm.
Utropspris
1000-2000

382076
PARTI OSTINDISKA FÖREMÅL (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
1000-2000

382072
BANDGRIND Allmoge daterad 1844 h 22 cm (Proveniens hemmet efter Rune Eriksson Karlstad).
Utropspris
500-1000

382445
VAS Itala Tapio Wirkala h 10 cm.
Utropspris
1000-2000

382878
LJUSSTAKE mässing, 1700 tal, h 14 cm (proveniens hemmet efter Ulla Henningsson Kristinehamn).
Utropspris
1000-2000
700

382197
DOCKA Käthe Kruse l 45 cm.
Utropspris
500-1000

382028
VAS Rörstrand, underglasyr, genombruten Jugenddekor h 21 cm.
Utropspris
1050

382478
PORSLIN Ostindiskt 7 st.
Utropspris
500-1000