Gösta von Hennigs
Proveniens konstnär Harry Moberg
Lena Cronqvist
Citroën C3 1.4 HDi EGS
Försäljes 8/11

NÄSTA KVALITETSAUKTION
Inlämning pågår
Första avslut 8/12 19:00
Sista inlämningsdag 28/11

Föregående sida 1 2 3 4 ... 20 21 Nästa sida

445676
Utropspris
1500

445679
Utropspris
1500

445680
PINNSTOLAR 1 par, 1900-talets andra hälft, björk, bruksslitage.
Utropspris

445681
AVLASTNINGSBORD 1960-tal, med låda, teak & ek, H 55, B 62, D 30 (cm) mindre bruksslitage,
Utropspris

445684
Utropspris

445685
GUNGSTOL 18/1900-tal, slitage, skavmärken.
Utropspris

445689
KÄLKE 18/1900-tal, L 156, B 50 (cm) slitage, korrosion.
Utropspris

445691
BORDSUNDERREDE 1900-taslets mitt, gjutjärn, H 73, B 84, D 61 (cm) bruksslitage, lagning.
Utropspris

445692
Utropspris
1500-2000
2100

445696
Utropspris
1500
1250

445697
BYRÅ 1950/60-tal, fanerad med teak, H 86, B 76, D 38 (cm) bruksslitage, skavmärken, nyckel saknas.
Utropspris
275

445693
Utropspris

445698
KÄLKE/BOB 1900-talets mitt, längd 100 cm, bruksslitage.
Utropspris

445699
GUNGSTOL 18/1900-tal, bemålad, bruksslitage.
Utropspris

445695
STOL Barockstil, 18/1900-tal, ek, rikt skuren dekor, bruksslitage.
Utropspris

445441
Utropspris

445442
PIPSKÅLAR 2 st, Gustavsberg "Vardag", d 13 cm (proveniens konstnären Harry Moberg).
Utropspris

445443
VAS Bertil Vallien, h 23 cm (proveniens konstnären Harry Moberg).
Utropspris

445444
KANDELABER Smide, 4 armad, h 28 l 41 cm (proveniens konstnären Harry Moberg).
Utropspris

445445
PARTI HÖGANÄSKERAMIK.
Utropspris

445446
SKÅL Rörstrand Stålhane, andrasortering, d 29 cm (proveniens konstnären Harry Moberg).
Utropspris

445649
MATTA Gabbeh handknuten, 200x144 cm, bruksslitage, fransar saknas.
Utropspris

445650
MATTA Orientalisk, handknuten, 250x170 cm, bruksslitage, fläckar.
Utropspris
700

445651
MATTA Rya, handvävd, 130x80 cm, bruksslitage.
Utropspris

445652
MATTA Vävd, tvåsidig, 198x131 cm, bruksslitage.
Utropspris

445653
MATTA Orientalisk handknuten, 160x101 cm, bruksslitage, färgskiftning.
Utropspris

445654
SALONGSMATTA Orientalisk handknuten, signerad, daterad, 355x270 cm, slitage.
Utropspris
1150

445655
MATTA Orientalisk handknuten, 200x134 cm, slitage.
Utropspris

445656
MATTA Kina handknuten, 205x140 cm, bruksslitage, fläckar.
Utropspris

445657
MATTA Bochara handknuten, 210x126 cm, bruksslitage.
Utropspris

445658
MATTA Bochara handknuten, 191x126 cm, bruksslitage.
Utropspris

445659
MATTA Modern tillverkning, handtufftad, 232x159 cm, slitage fläckar.
Utropspris

445660
SALONGSMATTA Kina, handknuten, 310x213 cm, bruksslitage, fläckar.
Utropspris

445661
MATTA Rölakan, handvävd, signerad IS - Ingegerd Silow, 250x168 cm, slitage, fläckar, gulnad.
Utropspris

445662
MATTA Kina, modern tillverkning, handtufftad, 200x140 cm, slitage, fläckar.
Utropspris

445663
MATTA Pakistan, handknuten, dekor med fåglar och urnor, 228x140 cm, mindre bruksslitage.
Utropspris

445664
MATTA Orientalisk, tät handknuten, 205x141 cm, slitage, fransar saknas.
Utropspris

445665
MATTA Handvävd, 245x165 cm, bruksslitage, fläckar.
Utropspris

445666
MATTA Bochara, handknuten, 182x128 cm, bruksslitage, fransar saknas delvis.
Utropspris

445667
MATTA Bochara, handknuten, 181x127 cm, bruksslitage.
Utropspris
375