Karlstad-Hammarö Auktionsverk
Visning pågår
Visning pågår
Visning pågår

KVALITETS- OCH DEKORATIV AUKTION
Första avslut 9/12 19.00
Katalogen är publicerad

VISNINGSTIDER
OBS ingen in- eller utlämning 2,3 eller 9/12
Silver och smycken visas av säkerhetsskäl endast 6-8/12

Lördag 2/12 - Söndag 3/12 11.00-15.00
Måndag 4/12 13.00-18.00
Tisdag 5/12 - Torsdag 7/12 13.00-16.30
Fredag 8/12 - Lördag 9/12 11.00-15.00



 


Pågående auktioner/Alla kategorier/
Föregående sida 1 2 3 4 ... 37 38 Nästa sida

Sortera efter 



408270
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, "Bumling", höjd 64 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
1150

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:00:00

408961
FIGURIN Rörstrand Gunnar Nylund "lejon" l 29 cm.
Utropspris
6000-8000
Aktuell budnivå
3200

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:02:00

408611
BORDSLAMPA "knubbling", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft, h ca 45 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
1300

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:04:00

408810
LOCKURNA Bo Fajans Gefle, h 50 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
375

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:06:00

408267
PRAKTKANDELABRAR 2 st, 1800 tal, 5 armade, marmor och metall, skada på ett marmorhörn, h 70 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
1650

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:08:00

408282
PRAKTBORDSUR 1900 tal, trä och metall, rikt dekorerat, stpl Germany, h 76 cm.
Utropspris
6000-8000
Aktuell budnivå
2300

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:10:00

408496
KANDELABRAR 2 st Oscarianska 1800 tal, 5 armade, h 44 cm (proveniens samlarhem Grums).
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
1850

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:12:00

408764
BORDSLAMPA keramik, Riborg Böving-Albråten Arvika, h 31 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
850

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:14:00

408343
BORDSLAMPA mässing, stpl Hans-Agne Jakobsson Markaryd, skruv saknas, h 58 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
3700

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:16:00

408285
BORDSLAMPOR 2 st Mässing, stpl Aneta design Uno Dahlén, h 41 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
325

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:18:00

408366
BORDSLAMPA Boréns Aktiebolag, Borås, 1900-talets andra hälft, fot och skärm i mässing, läderklädd s...
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
1350

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:20:00

408947
STATYETT vit marmor, h 60 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
900

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:22:00

408582
VÄGGLAMPETTER 2 st, 1800 tal, förgylld brons, kupor saknas, h ca 50 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
1150

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:24:00

408926
LJUSSTAKAR 2 st, mässing, stpl Skultuna No 58, h 20 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
900

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:26:00

408567
PIEDESTAL Rörstrand, 18/1900-tal, majolika, rikt dekorerad, höjd 94, dia 32 (cm) mindre krackelyr & ...
Utropspris
3000-4000
Aktuell budnivå
1200

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:28:00

408269
GOLVURNA Ostindisk, antik, h 60 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
375

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:30:00

409007
DRYCKESHORN 18/1900 tal, ben och nysilver, h ca 50 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
550

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:32:00

409091
LAMPFOT Porslin, Ostindisk, h 40 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
350

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:33:00

408302
HERMAN REIJERS "vindögat" Brons, no 11/100, h 25 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
1800

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:34:00

408490
STATYETT patinerad gips, 18/1900 tal, ngt färgskav, h 47 cm (proveniens samlarhem Grums).
Utropspris
500-1000
Aktuell budnivå
425

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:36:00

408940
FIGURIN Rörstrand Gunnar Nylund "björn" l 32 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
1600

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:38:00

408942
FIGURIN Rörstrand Gunnar Nylund No 198/216, "björn" l 32 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
1650

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:40:00

408952
STATYETT Allan Ebeling "dansen" h 30 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
2200

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:42:00

408416
LJUSSTAKE 7 armad, mässing, stpl Lars Holmström Arvika, l 50 h 18 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
2500

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:44:00

408953
FIGURIN Lladro, h 29 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
1600

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:46:00

408937
FIGURIN Gustavsberg Paul Hoff, l 32 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
650

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:48:00

408672
BORDSUR Boulléstil, 1800 tal, h 35 cm.
Utropspris
3000-4000
Aktuell budnivå
1800

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:50:00

408917
FIGURIN Rörstrand Gunnar Nylund UNIK, "gasell", h med sockel 41 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
2200

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:52:00

408960
FIGURIN Rörstrand Gunnar Nylund "tjäder" l 30 h 28 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
450

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:54:00

408956
FIGURIN Rörstrand-Lidköping "lekande björnar", h 19 l 23 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
300

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:56:00

408413
SKRIVBORDSSTÄLL Empire, 1800-talets första hälft, trä med förgylld metallornamentering, längd 26 cm.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
1100

Auktionen avslutas
2017-12-11 19:58:00

408798
JOHNNY MARTINSSON "ur lådfolket" brons monterad i trä, 28x22x12 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
600

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:00:00

408585
MODELLBÅT l 107 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
1150

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:02:00

408969
LJUSSTAKAR 2 st, Empire, stpl SB (Skultuna Bruk 1825-1840), försilvrad mässing, h 20.5 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
650

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:04:00

408171
PIEDESTAL Gustavsberg, majolika, tidigt 1900-tal, höjd 94 cm, några mindre skavmärken.
Utropspris
2000-3000
Aktuell budnivå
1350

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:06:00

408286
BORDSFOTOGENLAMPA Jugend 18/1900 tal, handmålad originalkupa, h 55 cm.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
500

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:08:00

408774
MAHOGNYSCHATULL MED 8 st glas, ur Hadelands jubileumsserie.
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
600

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:10:00

408680
VÄGGUR Brons, Westerstrand Töreboda, h 60 cm.
Utropspris
3000-4000
Aktuell budnivå
300

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:12:00

408568
VÄGGUR Evert Lundberg Linköping, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft, rikt dekorerat med bla ...
Utropspris
1000-2000
Aktuell budnivå
450

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:14:00

408265
BORDSLAMPA ca år 1900, patinerad metall, marmorfot, h 110 cm.
Utropspris
3000-5000
Aktuell budnivå
3400

Auktionen avslutas
2017-12-11 20:16:00
Föregående sida 1 2 3 4 ... 37 38 Nästa sida