KHAV

KVALITETSAUKTION
Katalogen publicerad



570349
SALVADOR DALI brons, "Venus a la giraffe" numrerad 1210/1500, H 57 cm ...
Aktuellt bud: 10100
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:00:00
570885
VAS Nils Fougstedt för Svenskt Tenn stpl 1929, datumgravyr på sockeln, ...
Aktuellt bud: 14200
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:02:00
570987
PIEDESTAL & KRUKA Rörstrand, 18/1900-tal, majolika, rikt dekorerade, p ...
Aktuellt bud: 5100
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:04:00
570354
BORDSUR Empire 1800 tal, förgylld Brons, rikt dekorerad, h ca 54 cm b ...
Aktuellt bud: 5100
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:06:00
570859
KANDELABRAR 2 st Oscariansk stil, 5 armade, h 47 cm.
Aktuellt bud: 1800
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:08:00
568863
BORDSUR/STATYETT efter Aug Moreau, metall och marmor, h 66 cm (proven ...
Aktuellt bud: 2600
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:10:00
570578
STATYETT Parian, Gustafsberg 1899, skada på hjälmens vingspets, h 52 c ...
Aktuellt bud: 600
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:12:00
570856
STATYETT porslin, sittande hund, h 72 cm.
Aktuellt bud: 550
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:14:00
568841
GUNNAR NYLUND "björn" Rörstrand no 107/300, l 33 cm h 23 cm (provenie ...
Aktuellt bud: 2400
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:16:00
568823
BORDSFOTOGENLAMPA 1800 tal, förgylld brons och slipat glas, h 65 cm, k ...
Aktuellt bud: 1000
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:18:00
570630
GUNNAR NYLUND "björn" Rörstrand no 31/300, l 32 cm, h 23 cm (provenie ...
Aktuellt bud: 2000
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:20:00
570858
BORDSLYSTER (ovanlig modell) Barockstil, 6 armad, 1900 tal, h 75 cm.
Aktuellt bud: 1800
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:22:00
570449
BORDSLAMPA mässing, märkt Bergboms, h 60 cm.
Aktuellt bud: 950
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:24:00
570397
TOMTE MED LYKTA Heissner, h 40 cm.
Aktuellt bud: 1000
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:26:00
570406
TOMTE MED LYKTA Heissner, h ca 70 cm.
Aktuellt bud: 3800
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:28:00
568840
GALLERLJUSSTAKAR 2 st, Gusum 051, h 17 cm (proveniens samlarhemmet ef ...
Aktuellt bud: 1050
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:30:00
570524
LJUSSTAKAR 2 st mässing, stpl Lars Holmström Arvika, h 33 cm.
Aktuellt bud: 1000
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:32:00
570398
TOMTE keramik, h 50 cm.
Aktuellt bud: 650
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:34:00
570495
BORDSUR PH MOUREY, 1800 tal, förgylld, h 27 cm l 44 cm.
Aktuellt bud: 1100
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:36:00
570352
BORDSUR "Lantern Clock" Enfield England, 1900 talets första hälft, h 3 ...
Aktuellt bud: 900
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:38:00
570620
LJUSSTAKE Sengustaviansk 1800 tal, , mahogny mässing och vit marmor, h ...
Aktuellt bud: 850
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:40:00
568856
ALLAN EBELING statyett keramik, sign AE Torshälla,h 51 cm.
Aktuellt bud: 850
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:42:00
570682
VAS Holmegaard Danmark, h 36 cm.
Aktuellt bud: 450
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:44:00
570454
BORDSSPEGEL Nysilver, 18/1900 tal, h 40 cm.
Aktuellt bud: 425
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:46:00
570681
GOLVURNA Ostindisk, antik, h 46 cm.
Aktuellt bud: 1050
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:48:00
570585
LJUSSTAKE Barock 1700 tal, mässing, h 16 cm (proveniens samlarhemmet e ...
Aktuellt bud: 650
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:50:00
568865
STATYETT vit marmor, 18/1900 tal, h 55 cm.
Aktuellt bud: 2100
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:52:00
570382
TRÄFIGUR "skrämselgubbe" daterad 9/4 1903, h 55 cm, bakdel av sockel s ...
Aktuellt bud: 750
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:54:00
570826
LJUSSTAKAR 2 st Jugend ca år 1900, mässing, stpl med en struts = WMF ( ...
Aktuellt bud: 550
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:56:00
570385
BORDSUR 1800 tal, brons, h 38 cm, glaset löst, pendel saknas.
Aktuellt bud: 550
Auktionen avslutas: 2021-12-04 19:58:00
570860
PRAKTBORDSFOTOGENLAMPA 1800 tal, rikt dekorerad bla med puttisar, h 63 ...
Aktuellt bud: 1150
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:00:00
570862
VÄGGLAMPETT Mässing, stpl Lars Holmström Arvika, h 72 cm.
Aktuellt bud: 800
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:02:00
568847
BORDSFOTOGENLAMPA 1800 tal, mässing med svart kolonn, h ca 80 cm, orig ...
Aktuellt bud: 750
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:04:00
570600
PRAKTLOCKURNA Rörstrand, h 40 cm, locket & fågeln med lagningar. (prov ...
Aktuellt bud: 475
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:06:00
570908
BYST 1900-tal, Lergods, höjd 82 cm, mindre skavmärken.
Aktuellt bud: 650
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:08:00
570678
PARVASER Rörstrand 18/1900 tal, flytande blådekor, h 32 cm.
Aktuellt bud: 0
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:10:00
570857
STRUTSKÅL 18/1900 tal, h 48 cm.
Aktuellt bud: 800
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:12:00
561735
BORDSUR metall, höjd 37 cm, urtavlan med skador.
Aktuellt bud: 425
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:14:00
570928
HÖGHJULING/VELOCIPED för barn, 18/1900-tal, metall, hjulbanor i gummi, ...
Aktuellt bud: 5600
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:16:00
570679
BORDSLAMPA Bergboms, 1960 tal, förgylld keramik, h 53 cm.
Aktuellt bud: 500
Auktionen avslutas: 2021-12-04 20:18:00


LARS LERIN såld för 196 000 kr
Inlämning pågår till nästa kvalitetsauktion
MYNT
Just nu stor efterfrågan på mynt, smycken, fickur